הומאופתיה וטרינרית | שאלות ותשובות

מתוך כתבה שהתפרסמה במעריב וב NRG: לתת לטבע לפעול: תכירו, הווטרינרית ההומיאופתית

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/313/572.html

הומיאופתיה וטרינרית- מה זה?

על עקרונות הרפואה ההומיאופתית כתב כבר במאה השמונה עשרה רופא גרמני- סמואל האנמן- הנחשב לאבי ההומאופתיה. הומיאופתיה היא לא שיטה טבעית נוספת, אלא גישה שונה לחלוטין למחלה ולריפוי. הומיאופתיה היא רפואה הוליסטית שמתבוננת בחולה כמכלול שלם ורואה במחלה הפרת איזון. המטרה בתהליך הריפוי היא להשיב את המטופל לאיזון.
חוסר איזון יכול לגרום למערכת להגיב יותר מדיי – אלה המחלות האוטואימוניות, האלרגיות והסרטן – או לא להגיב מספיק, ולאפשר בכך לגורם חיצוני לתקוף את הגוף. אדם מאוזן לא יחלה בשפעת גם אם יעמוד במרכז בית החולים. לעומתו, אדם שהמערכת החיסונית שלו איננה מאוזנת יחלה גם מטיול בגינה. אני לא חולה כי 'נתקלתי' בווירוס, אלא כי אפשרתי לו לעקוף את החסימות שלי. בניגוד לרפואה המוכרת לנו, בהומיאופתיה הגורם למחלה הוא הגוף עצמו ולא הגורם החיצוני התוקף.

אילו מקרים מגיעים לטיפול הומיאופתי?

המקרים מאוד מגוונים מאחר והומיאופתיה היא לא רק שיטה רפואית אלא גם גישה מעשית שמטרתה למנוע מחלות מראש ולכן מתאימה לכל גיל ולכל שלב בחיי החיה המטופלת.  בכל זאת, בגלל שעדיין אין מודעות מספקת לנושא בקרב הציבור, עיקר המקרים הם מקרים כרוניים, המקרים הכי מסובכים שאף אחד לא הצליח לטפל בהם, וכמובן שהבעלים מיואשים. פעם, כשהיה מתקשר אלי אדם ואומר לי: 'את ההזדמנות האחרונה שלי', הייתי מפחדת. היום, לא רק שהתרגלתי, אלא הבנתי שמצד אחד זה אומר שהבעלים מוכן לעשות הכל עבור החיה, ומצד שני הוא גם חייב ללכת איתי בדרך שלי.

מהו הקושי שבעבודה מול בעלים שניסו כבר הכול?

במקרים כאלה לפעמים חלק ניכר מהעבודה מתרכז בשחרור הבעלים מהפחד. החיה נתונה בתוך הפחד של הבעלים שלה. אני משתדלת לשחרר את הבעלים מהשליליות שמלווה אותם מטיפולים קודמים ולא לאפשר להם לפעול מתוך פחד, לחזק אצלם את הרצון שהחיה תרפא במקום לפחד מההפך.

למה דווקא הומיאופתיה מצליחה להחדיר תקווה במצבים כרוניים?

הגישה של ההומיאופתיה הולכת עם המקרה, עם המחלה והגוף המטופל. אנחנו לא מתנגדים בכוח למחלה ומחדירים טיפול, אלא מקבלים את החולי. אנחנו לא נתלים בהתנגדות לגוף זר אלא מנסים לעשות את האיזון מבפנים. זו הסתכלות שונה לחלוטין.

מגיעים אלייך גם בעלים שמחפשים דרך טיפול אחרת למקרים שהם לא "מוצא אחרון"?

כמובן. עם השנים המודעות מתגברת. הומיאופתיה היא לא רפואת 'גלגל הצלה ברגע האחרון', אלא שינוי של אורח החיים – התאמת הסביבה לחיה, קשב לחיה, שימוש במזון מתאים ובתוספי מזון. הומיאופתיה הולכת עם הטבע, עם יחסי הגומלין שבין החולה לסביבה, אנחנו משתמשים בחומרים שנמצאים בסביבה הטבעית של החולה כדי להגיע לאיזון. הגענו כל-כך רחוק ברפואה העכשווית כדי לעצור ולהבין את הטבע, והחיות שלנו הן החלק שמקשר אותנו אליו.

מדוע נוצר במרפאות הוטרינריות צורך וביקוש לרפואה הומיאופתית?

המרפאות  הוטרינריות בארץ מצוידות מעולה, יש בהן את כל הידע והמכשור הקונבנציונלי לאבחון. עם זאת, הוטרינרים והבעלים מרגישים את הצורך ביותר, בטיפול הוליסטי ואלגנטי ובעידון של הרפואה ההומאופתית. ברפואה משולבת אנחנו נהנים מכל האפשרויות, יש לנו את כל הכלים להפעיל שיקול דעת אם יש צורך באנטיביוטיקה או בתרופה טבעית. היום יש יותר ויותר ביקוש  גם למוצרים טבעיים פשוטים כמו תוספי מזון, צמחים וויטמינים.

מה בדבר הפן הכלכלי של הטיפול בהומיאופתיה?

אנשים חושבים שרפואה טבעית בהכרח תהיה יקרה יותר; זה לא תמיד נכון, רפואה טבעית יכולה להיות שווה לכל נפש. בעלים מופתעים לגלות שתרופות הומיאופתיות הן מוצר לא יקר בכלל.

איך את מסבירה את ההצלחה של הטיפולים בהומיאופתיה הוטרינרית?

"כל הדברים נמצאים בטבע, השאלה היא מה אנחנו רואים ומאיזו זווית. הדברים לא נוצרו כשגילינו אותם, הם היו שם קודם, אנחנו רק נתקלנו בהם. אף אחד לא המציא את ההומיאופתיה, אנחנו רק גילינו אותה, התרופות ההומיאופתיות מגיעות מהחיים שסביבנו, ולכן הומיאופתיה היא פשוטה. כי הטבע פשוט. אני רק נותנת לטבע לעשות את שלו.

כיצד מתבצע תהליך הטיפול ההומיאופתי בחיה?

לאחר שקיבלתי היסטוריה רפואית, אני לרוב מגיעה לביקור בית. יש ערך מוסף חשוב לביקור, החיה היא חלק מסביבת המחיה שלה, אני צריכה להבין אותה ואת היחסים עם בני הבית. לפעמים שינויים קטנים כמו שינוי המיקום של כלי האוכל או של ארגז החול, יכולים להיות התחלה. הביקור הראשון יכול גם להיות באחת מהמרפאות הוטרינריות שאיתן אני עובדת בשיתוף פעולה בארץ או, במקרים מסוימים  מסיבות של ריחוק גיאוגרפי, בעבודה דרך המחשב עם סקייפ SKYPE  .
במידה ויש צורך בטיפול הומאופתי, הבעלים מתבקשים למלא טפסים שבהם ניתן לפרט על אופי החיה, התנהגויות ייחודיות, סדר היום שלה, והתסמינים המדוייקים.  לאחר שיש לי את כל הפרטים אני ממפה את התסמינים וההתנהגות ומתאימה תרופה.  מרגע התחלת הטיפול ההומיאופתי, כשהבעלים נותנים את התרופה הם מדווחים טלפונית על השינויים בתדירות של פעם בשבוע. לפי קצב המקרה, נקבעות פגישות מעקב בהמשך. אני ממשיכה ללוות את  המקרה והבעלים לכל אורך הטיפול.

מהי בעצם תרופה הומאופתית? 

"משמעות המילה הומאופתיה היא 'ריפוי באמצעות הדומה'. הכוונה היא שכל חומר הגורם לתופעות מסוימות באדם בריא, יביא להיעלמות אותן תופעות באדם חולה כשהוא מדולל. תרופה בשם 'אפיס' למשל מופקת מדילול של החומר הנמצא בעוקץ של דבורה. בתרופה הזו אני אשתמש כשכלב או חתול יגיעו עם תסמינים דומים לאלה של עקיצת דבורה – נפיחות, אדמומיות ובצקת על העור – או אפילו בדלקת גרון. החומרים כמובן מדוללים מאוד ואין בהם סכנה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s